Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

Anadolu mutfağında son derece yoğun şekilde kullanılan bitkilerden birisi olan çörek otu, temel olarak Ranunculaceae isimli bitkinin olgunlaşmayı tamamlamış olan tohumlarından elde edilmektedir. Bununla birlikte son yıllarda pek çok farklı alanda kullanımı gerçekleştirilmekte olunan çörekotu yağı ise çörek otu bitkisinden elde edilen bir tür yağdır. Çörek otu yağı temel olarak çörek otu bitkisinin ‘soğuk’ pres tekniğinden yararlanılarak,iyice sıkılması sayesinde elde edilen son derece insan sağlığı açısından faydalı bir bitki olarak öne çıkıyor. Çörek otu yağının faydaları insan sağlığı açısından oldukça geniş bir yelpazededir. Özellikle de pek çok sağlık sorununa ve cilt problemine ilişkin olarak uzmanlar tarafından çörek otu yağının kullanımı oldukça yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir.

Çörek otunun faydaları oldukça geniş bir yelpazedir.Temel olarak çörek otu yağının faydaları arasında en başta vücuttaki iltihaplanmaların çözülmesine yardımcı olur. Bununla birlikte çörek otu yağının faydaları arasında vücutta yükselmiş olan kan şekerinin düşürülmesi ve kuvvetini kaybetmiş olan bağışıklık sisteminin yeniden güçlü ve dayanıklı bir yapıya bürünmesine yardımcı olur. Böylelikle her türlü sağlık sorununa karşı vücudun en iyi şekilde korunmasında destekleyici bir etki oluşturmaktadır.

Çörek Otunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Çörek otu yapının faydaları arasında cilt etkileri de bulunuyor. Yani günümüzde pek çok güzellik uzmanı tarafından doğal ve sağlıklı bir cilt bakımı açısından çörek otu yağından oluşturulan doğal maske ve kürler oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle de çörek otu yağının mevcut olan son derece zengin besin değerleri ve aynı zamanda da yüksek miktardaki antioksidan içeriği ile ciltte besleyici bir etki oluşturduğu belirlenmiştir. Bunun dışında ciltte sağlıklı ve kusursuz bir yapıya sahip olabilmeye yardımcı olacak aminoasit, vitamin ve antioksidan seviyelerine sahiptir.

Çörek otu yağının faydaları arasında dudak çatlaklarını onarması da gelmektedir. Dudak çatlaklarının giderilmesine yardımcı olan çörekotunun cilde faydaları arasında ayrıca saçların parlak ve canlı bir görünüme sahip olmasını sağlaması da gelmektedir. Saçlarda her zaman canlı, parlak ve kolay şekil alan bir forma sahip olmak isteyen bayanlar tarafından çörek otu yağı ile hazırlanacak doğal saç bakım krem ve losyonlarını kullanabilmektedir.

Çörek Otu Yağının Vücuda Faydaları Nelerdir?

Günümüzde cilt bakımında yoğun olarak kullanılmakta olunan çörek otu yağının vücuttaki sağlık sorunlarına karşı da çok önemli etkileri bulunmaktadır. Özellikle de vücutta meydana gelen ciltteki yüzeysel yaralanmalar başta olmak üzere tüm cilt problemlerine karşı etkili bir sonuç sağlamaktadır. Bununla birlikte ayrıca;

  • Epilepsi semptomlarını bastırır,
  • Baş ağrılarını geçirir,
  • Diş ağrılarını geçirir,
  • Kemik ve eklem ağrılarına iyi gelir,
  • Stres ve depresyonu yok edecek ruhsal rahatlama sağlar,
  • Kronik yorgunluk problemlerinin geçirilmesini sağlar,
  • Vücuttaki gergin kas ve sinirlerin gevşemesine yardımcıolur,
  • Kasılmaların şiddetinin hafifletilmesine ve hatta geçirilmesineyardımcı olur,
  • Hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur,
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir,

Sindirim sisteminin dengeli çalışmasına yardımcı olur,Şeklinde daha pek çok farklı faydası bulunur. Bu neden ile de bu gibi sağlık sorunlarına karşı yoğun olarak çörek otu yağının faydalarından yardım alınmaktadır. Günümüzde astım krizlerine karşı da gevşetici etkisi bulunması nedeni ile oldukça yoğun şekilde çörek otu yağının kullanılması tavsiye edilmektedir. Hemeroid gibi son derece büyük şikayetlere neden olabilen kronik ve zorlu rahatsızlıkların geçirilmesi noktasında da çörekotu yağının çok önemli faydaları bulunduğu belirlenmiştir. Doğal cilt bakımı ve doğal tedavi için çörek otu yağı gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*