Gül Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çok eski tarihlerden bu yana son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılan gülün sadece estetik görselliği ve hoş kokusu değil aynı zamanda da içeriğinde bulunan temel bileşenleri de çok önemli bir rol üstlenmektedir. Dünyanın her yerinde aşk, sevgi ve duygular açısından en önemli simgelerden birisi konumunda bulunan gül suyunun bu estetik ve manevi etkisinin haricinde sağlık açısından faydaları da insanların tarih boyunca güle olan öneminin korunmasına neden olmuştur. Yani çok eski tarihlerden bu yana doğal ve alternatif gibi alanlarda gül suyunun kullanımı son derece yoğun şekilde gerçekleştiriliyor. İnsanların kolay bir şekilde yetiştirebildikleri güllerin hassas dokuları ve narin yapılarına karşı üzerindeki dikenleri her zaman aşk ve romantizm konularının bir parçası haline gelmesine neden olmuştur. Günümüzde de bu gibi anlamları doğrultusunda kullanılan gül suyu aynı zamanda da sağlık ve kozmetik gibi sektörlerde de yaygın olarak kullanılıyor. Son derece yüksek kapasiteli bileşenlere sahip olan gül suyunun faydaları oldukça geniş bir yelpazededir. Hem yaşanan sağlık sorunlarına hem de cilt problemlerine karşı tedavi edici etkileri bulunan gül suyu uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Gül Suyu Nedir?

Günümüzde son derece yaygın şekilde kullanılmakta olunan gül suyunun faydaları her türlü sağlık sorununa yönelik olarak öne çıkıyor. Gülün çeşitli teknikler ile sıkılması sonucunda elde edilen gül suyu tamamen doğal bir tedavi aracı niteliği taşıyor. Bu neden ile de günümüzde oldukça yaygın şekilde tercih edilen gül suyunun faydaları pek çok farklı noktaya ulaşmaktadır. İçeriğinde bulunan temel bileşenleri sayesinde antiseptik,antiflumuar gibi etkilere sahip olan gül suyu hem cilt problemlerine karşı hemde açık yaralara karşı dahi etkili bir önleyici ve tedavi edici olarak kullanılabilmektedir.

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Gül suyunun içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve bileşenler açısından yüksek değerleri bulunmaktadır. Özellikle de günümüzde kozmetik sektöründe son derece yaygın şekilde cilt bakımı uygulamalarına yönelik olarak kullanılmakta olunan gül suyunun faydaları arasında özellikle ilk sırada antiseptik etkisi ile cilt temizliği geliyor. Günümüzde pek çok güzellik uzmanı tarafından gül suyunun içeriğinde yer alan bileşenler nedeni ile başta makyaj temizliği olmak üzere tüm cilt bakımı uygulamalarında gül suyunun kullanımı yoğun şekilde gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte açık yaralar açısından da son derece etkili bir tedavi edici etkiye sahip olan gül suyu,erkeklerin tıraş sonrası ciltlerinde meydana gelen tahriş ve kesikler için etkili bir rahatlama ve tedavi edici etki oluşturur.

Ciltte meydana gelen sivilde oluşumlarının yok edilmesi noktasında da gül suyunun faydaları oldukça etkilidir. Temizleyici bir losyon etkisi oluşturan gül suyu sayesinde makyaj temizlenebildiği gibi bu şekilde ciltteki gözeneklerin tamamen açılabilmesi sağlanabiliyor. Bu şekilde ciltteki hücrelerin kendilerini yenileyebilmeleri ve her zaman çok daha pürüzsüz ve canlı bir görünüme sahip olabilmesi sağlanabilmektedir.

Gül Suyu Sinirleri Yatıştırır

İçeriğinde bulunan temel bileşenler ve aynı zamanda da çevresine yaydığı hoş kokusu ile gül suyunun huzur verici ve rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır. Bu çerçevede de gerginleşen sinirlerin yatıştırılmasında ve vücudun huzur bulmasında son derece önemli faydaları bulunur. Bu sakinleştirici özelliği ile sinir ve kas gerilmelerinin çözülmesine ve vücut genelinde meydana gelen tüm ağrı şikayetlerinin şiddetinin azaltılmasına ve hatta tamamen geçirilmesine de yardımcı olmaktadır. Bu gibi özellikleri nedeni ile günümüzde uzmanlar tarafından da gül alerjisi tetkikleri yaptırılması koşulu ile bu tarz sağlık sorunları yaşayan kişilere de önerilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*