Bilgisayarı Güvenli Modda Açma

Teknolojinin hayatın her alanında merkezde kendisine yer bulduğu 21. Yüzyıl dünyasında son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılmakta olunan bilgisayar teknolojileri ile çok önemli fırsatlardan yararlanabilme şansına sahip olunabiliyor. Dünyanın her yerinde gündelik yaşantının şekillendirilmesi noktasında dahi son derece önemli etkileri bulunan bilgisayarlar artık insanların en özel verilerini barındıran, iletişimlerini sağlayan ve eğlenceli eylemlerde bulunabilmelerine yardımcı olan cihazlar olarak öne çıkıyor. Kurumsal alandaki işlemlerinde etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi noktasında son derece önem ve işlevi bulunan bilgisayar teknolojileri hem fiziki donanım hem de yazılım odaklı teknolojilere sahiptir. Bu kapsamda da günümüzde çok sık şekilde bilgisayar sorunları ile karşı karşıya kalınmasına neden olabiliyor. Pek çok farklı bilgisayar sorunu dolayısı ile kullanıcıların bilgisayarlarını güvenli modda açmaları gerekliliği ortaya çıkabiliyor. Ancak pek çok kullanıcı bilgisayarı güvenli modda açma nasıl yapılır konusunda pek de bilgi sahibi değildir. Bu neden ile de güvenli modda bilgisayar açılışının nasıl yapılacağını bilmiyor.

Güvenli Mod Ne İşe Yarar?

Günümüzde bilgisayarlarda kullanıcıların yaşadıkları pek çok sorunda çok sık şekilde tercih ettiği çözüm kanallarından birisi olan güvenli mod ile açılış özelliği temel olarak bilgisayarın en sade şekilde açılmasını sağlar. Yani üzerinde yer alan tüm özelliklerden yoksun olacak şekilde sadece temel çalışma fonksiyonlarının aktif olduğu tamamen görsellikten uzak teknik bir tasarımda bilgisayarın açılabilmesine yardımcı oluyor. Günümüzde kullanıcılar bilgisayarı güvenli modda açma işlemini gerçekleştirmek durumunda kalabiliyor. Bilgisayarın güvenli modda açılmasının en sık nedenleri arasında ise;

  • Bug (Yazılımsal sorunlar),
  • Virüs,

Gibi etkenler yer almaktadır. Bu iki olasılık nedeni ile günümüzde bilgisayarı güvenli modda açma işleminin gerçekleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkabiliyor. Ancak genelin kullanıcılar bilgisayarlarını güvenli modda nasıl açacakları konusunda bilgi sahibi olmamaları nedeni ile bu konuda sorun yaşayabiliyor.

Bilgisayar Güvenli Modda Nasıl Açılır?

Geri planda çalışan tüm gereksiz programların deaktif yani kapalı durumda bulunduğu bir bilgisayar açılışını oluşturan güvenli mod sayesinde hem virüslerden hem de yazılımsal sorunlardan çok kolay bir şekilde kurtulabilme şansına sahip olunabiliyor. Bilgisayar teknolojilerinde pek çok farklı markanın faaliyet gösteriyor olması nedeni ile bu noktada kullanılan bilgisayarın modeline göre bilgisayarı güvenli modda açma tuşu değişkenlik gösterebilmektedir. Buna karşın günümüzde bilgisayarların önemli bir kısmında güvenli mod özelliğinde bilgisayarın açılması işlemleri ‘F1’ tuşu ile gerçekleştirilmektedir. Kullanıcılar bilgisayarı açtıklarında ya da yeniden başlattıklarında bilgisayarın açılışı sırasında henüz siyah ekranda iken 1 saniye olacak şekilde ‘F1’ tuşuna basmaları gerekmektedir. Bazı bilgisayar modellerinde farklı olan bu güvenli mod ile açılış tuşuna ilişkin olarak açılış sayfasında bilgi verilebiliyor. Eğer bilgisayarın açılışı sırasında güvenli moda girilmesi için basılması istenen tuş bilgisi mevcut ise bu tuşu kullanarak, güvenli moda giriş yapılabilir. Ancak böyle bir bilgi bulunmuyor ise kullanıcıların öncelikle ‘F1’ ve daha sonra olmaması halinde ‘F10’ tuşunu kullanması ve bununda olmaması durumunda kullandığı bilgisayarın modeline göre en uygun tuşun hangisi olduğunu öğrenmesi gerekmektedir. Bu şekilde kolay bir şekilde tek bir tuş ile güvenli moda giriş yapabilen kullanıcılar işlemlerini pratik bir şekilde yaptıktan ve bug ya da virüs kaynaklı sorunları giderdikten sonra kolay bir şekilde bilgisayarı kapatma işlemini gerçekleştirerek, yeniden açılışta doğrudan açılmasını sağlayarak, sorunların düzelip düzelmediğinin kontrolünü yapabilme şansına sahip olabiliyor. Bu şekilde bilgisayarın kullanımının sorunsuz şekilde gerçekleştirilebilmesi mümkün olabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*