Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Dünya Genelinde ‘Melaleuca’olarak da bilinen çay ağacı yağı, ‘Melaleuca Alternifolia’ isimli bitkinin yapraklarının doğal yöntemler kullanılarak içerisinde bulunan yağın çıkartılması ile elde edilmektedir. İçeriğinde yer alan besin değerleri ile birlikte vücuttaki pek çok sağlık sorununa etkin bir çözüm sağladığından dolayı son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılmaktadır. Doğal tedavi sürecinde etkin bir şekilde kullanılmakta olunan çay ağacı yağı, doğal cilt bakımı uygulamalarında da son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor.

Çay Ağacının Etkileri Nelerdir?

Vücudun bakteri, mantar ve mikrop gibi etkenlere karşı en yüksek koruma direncine sahip olabilmesine yardımcı olması nedeni ile insan sağlığı için son derece önemli bir etkendir. Günümüzde içeriğinde yer alan bu gibi özellikleri nedeni ile son derece yoğun şekilde kullanılmakta olunan çay ağacı yağının sivilce problemlerinin giderilmesinden, mantar rahatsızlığının tedavisine kadar pek çok problemin tedavi edilmesine yardımcı oluyor. Günümüzde son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılmakta olunan çay ağacı yağının insan vücudunda pek çok önemli faydaları bulunuyor. Buna göre çay ağacı yağının faydaları arasında;

  • Sivilce problemlerinin giderilmesine yardımcı olur; Çay ağacı yağının sivilcelerin yok edilmesi açısından çok önemli faydaları bulunur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre çay ağacı yağının sivilce karşıtı kremlerde kullanılan ‘benzoil peroksit’ isimli madde kadar etkili olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle de günümüzde doğal sivilce tedavisi için etkin bir şekilde kullanımı gerçekleştirilebilir.
  • Egzama ve Sedef rahatsızlıklarına iyi gelir; Çay ağacı yağının içeriğinde bulunan yüksek miktardaki besin değerleri iltihap giderici niteliğe sahip olmasını sağlıyor. Bu şekilde sedef ve egzama gibi rahatsızlıkların tedavisinde son derece önemli ve başarılı sonuçlar ortaya koyar.
  • Tırnak mantarını geçirir; Çay ağacı yağının bakteri ve mantar önleyici özelliği sayesinde sıkça görülebilen tırnak mantarının geçirilmesinde de önemli etkileri bulunur.  Mantarı yok ederek, ortaya çıkabilecek iltihap, şişlik, sararma ve tırnak kalınlaşması sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.
  • Kötü koku sorunlarını yok eder; Son derece yüksek kapasiteli bir esansa sahip olması ile birlikte vücuttaki kötü koku oluşumlarının önlenmesine yardımcı olur. İçeriğindeki mikrop önleyici niteliği sayesinde vücut genelinde kötü koku oluşumuna neden olabilecek bakterilerin yok edilmesini sağlar. Aynı zamanda da vücuttaki genel terleme sorunlarının önlenmesine yardımcı olur.
  • Cilt yenilenmesini ve temizliğini sağlar; Çay ağacı yağının cilde faydaları arasında peeling özelliği öne çıkıyor. Ciltte tahrip olan hücrelerin arındırılarak, vücuttaki hücre yenilemesi sürecinin daha hızlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Böylelikle kişinin son derece pürüzsüz ve etkileyici bir cilde sahip olabilmesine yardımcı olur.
  • Siğil sorunlarını yok eder; Çay ağacı yağının düzenli olarak kullanımının gerçekleştirilmesi durumunda siğil sorunlarından kurtulabilmek mümkündür. Söz konusu siğil sorununun ortaya çıkması noktasında genel olarak cildin en üst kısmında mevcut olan virüs enfeksiyonu nedeni ile meydana gelmesinden dolayı çay ağacı yağının virüs ve mikrop önleyici ve yok edici etkisinden yararlanılabilir. Böylelikle ciltte meydana gelen ve fazlasıyla rahatsızlık veren siğil problemlerinin tamamen geçirilebilmesi mümkün olur.
  • Vajinal enfeksiyonlara karşı korur; Çay ağacı yağının yüksek kapasiteli bakteri ve mantar önleyici özelliğinin bulunuyor olması sayesinde bakteriyel vajinozis ve mantar enfeksiyonları tipindeki problemlerin yok edilmesine yardımcı olur. Günümüzde pek çok bayanının en fazla şikayet ettikleri sorunlardan birisi olan vajinal koku problemlerinin de ortadan kaldırılmasında son derece etkilidir. Bu neden ile de bayanlar tarafından çay ağacı yağının düzenli olarak kullanımının gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*