İnstagram’da Hikayeye Bakanlar Neye Göre Sıralanır?

Herkesin kullandığı bir sosyal paylaşım platformu olan İnstagram’ ın hikaye bölümü çok önemli bir etki oluşturuyor. Kullanıcılar arasında etkileşimin en yüksek seviyede olmasını sağlayan İnstagram’ da özellikle hikaye kısmına bakanların sıralanması durumunda nelerin etkili olduğu en fazla tartışılan konular arasında yer alıyor. Kullanıcıların kolay bir şekilde gün içerisinde istedikleri anlarından kesitlerin yer aldığı kısa sürelerden videolar ya da fotoğraflardan oluşan hikaye paylaşımlarında bulunabildikleri İnstagram’ da yapılan bu paylaşımlar takipçiler tarafından günlük olarak izlenebiliyor. İnstagram kullanıcıları da kendi paylaşmış oldukları hikayelerin kimler tarafından izlendiğini sıralı listede görebilme şansına sahip olabiliyor. İşte bu noktada İnstagram’ da hikayeye bakanlar neye göre sıralanır sorusunun gündeme gelmesine neden oluyor.

İnstagram Hikaye Nedir?

İnstagram tarafından kullanıcılara daha interaktif ve daha etkin bir sosyal paylaşım hesabı yönetiminin sağlanması amacı ile sürekli olarak yenilikler ve güncellemeler yayınlanıyor. Bu güncellemelerden birisi de hikaye özelliğidir. Bu hikaye özelliği sayesinde kullanıcılar kendi hesaplarından istedikleri bir fotoğraf ya da videolardan küçük hikayeler oluşturarak, birkaç saniyelik hikaye formunda hesaplarından paylaşabilme şansına sahip olabiliyor. Yapmış oldukları İnstagram hikaye paylaşımları ise takipçileri tarafından günlük olarak izlenebiliyor. Çünkü yapılan tüm hikaye paylaşımları, o gün sonunda aktiflikten çıkıyor. Bu şekilde sadece o gün paylaşılan İnstagram hikayelerinin izlenebilmesi mümkün oluyor. İnstagram takipçileri tarafından izlenebilmekte olunan İnstagram hikayelerinde özellikle izleyenlerin listedeki sıralamalarının neye göre olduğu merak ediliyor.

İnstagram’da Hikayeye Bakanların Sıralaması Neye Göre Yapılıyor?

İnstagram kullanıcıları, hesaplarından yapmış oldukları İnstagram hikaye paylaşımlarının hangi takipçileri tarafından izlendiğini görebilme şansına sahip olabiliyor. Bu çerçevede de İnstagram’da hikayeye bakanlar neye göre sıralanıyor şeklinde bir sorunun gündeme gelmesine neden oluyor. Bazı kullanıcılara göre izleme yoğunluğuna göre, bazı kullanıcılara göre iki hesap arasındaki etkileşim durumuna göre şeklinde farklı teoriler üretiliyor. Özellikle de İnstagram tarafından hikaye izleyenlerin nasıl sıralandığına ilişkin olarak resmi bir açıklama yapılmamış olmaması dolayısı ile dünyanın her yerinde İnstagram kullanıcıları tarafından çeşitli teoriler bu konuda da üretiliyor.

Farklı teoriler söz konusu olmasına rağmen, özellikle de İnstagram hikaye bölümünde algoritma ‘Stalkerları’ etkin bir şekilde belirleyebiliyor. Yani İnstagram hikaye paylaşımı yapan hesabın hiç etkileşimi olmamasına rağmen bir hesap İnstagram hikayeye bakanlar sıralamasında ilk sırada yer alabiliyor. Bu durumda doğrudan kullanıcı tarafından ‘Stalker’ olduğunu tespit edebilmesi açısından önemli bir veri oluşturuyor. Bu nedenle İnstagram’ da her ne şekilde olursa olsun sıralamalarda stalkerların ifşa olabilmesi gibi bir sik bulunuyor.

Yapılan analiz ve araştırmalara göre elde edilen en somut sonuç ise İnstagram’ da Feed gibi İnstagram Hikaye yani Story bölümünde de en fazla nelere ilgi gösterildiğine ilişkin olarak bir düzenleme gerçekleştiriliyor. Yani İnstagram kullanıcısının İnstagram hikayeye bakanlar neye göre sıralanıyor sorusunun yanıtı kendisinde yatıyor. Şöyle ki İnstagram Story sahibinin hikayesine bakanların listesinde sıralama o kullanıcının;

  • İçeriğe olan ihtimalli alaka,
  • İçeriğin ne zaman oluşturulduğu,
  • İçeriği oluşturan kişiyle olan ilişki,

Şeklinde olduğu belirtiliyor. Yine de bu bilginin de doğrudan bir kullanıcı deneme ve analizleri sonucunda elde etmiş olduğu bir bilgi olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Eğer yakın bir zaman diliminde bu konuya ilişkin olarak İnstagram tarafından bir resmi açıklama yapılmaz ya da bu konuya ilişkin olarak somut bir sonuç elde edilmez ise daha fazla teori üretilmeye devam edilecek ve daha fazla İnstagram Story sıralama tartışmasının yaşanacağı bir gerçek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*