Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Çözümü

Akıllı teknolojilerin hayatın her noktasında kendisine daha etkin biçimde yer edinmeye başladığı 21. Yüzyıl dünyasında Google tarafından satın alınan Android mobil işletim sistemi son derece yaygın şekilde akıllı cep telefonlarında kullanılıyor. Dünya genelinde akıllı cep telefonu pazarında piyasaya sunulan modellerin önemli bir bölümünde Android mobil işletim sistemi kullanılıyor. Son derece geniş ve stabil yapısı ile her zaman en yüksek verimlilikte etkin bir kullanım gerçekleştirilebilmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle de yoğun olarak akıllı cep telefonu üreticileri tarafından tercih edilmekte olan Android mobil işletim sistemine sahip olan modellerden birisini kullanmakta olan kullanıcılar son zamanlarda çok sık şekilde Google Play Hizmetleri durduruldu hatası çözümü için araştırma yapmak durumunda kalıyor.

Kullanıcıların standart kullanımları esnasında karşılarına çıkan bu Google Play Hizmetleri durduruldu hatası ile ilgili mesaj ekranı sonrasında cihazdaki işlevlerin durdurulması gerekiyor. Bu durumda da gerçekleştirilen çalışmalar ya da yapılan kullanımlar yarıda kalabiliyor. Özellikle de çok sık şekilde karşılaşılmaya başlanması ile birlikte akıllı cep telefonunun verimli ve etkin bir şekilde kullanılabilir yapıda olmaktan çıkmasına neden olabiliyor. Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası çözümü için yapılan araştırmalarda hata genel olarak kullanıcıların cihazlarının ekranında ‘Maalesef com.google.process.gapps işlemi durdu’ şeklinde bir mesaj ekranı ile alınmaktadır. Günümüzde bu hatanın temel olarak kullanıcılar tarafından alınmasının en temel nedenlerinden birisi olarak Google uygulamalarında meydana gelen sorunlar olduğu belirtiliyor.

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür?

Kullanıcılar cihazlarında karşı karşıya kaldıkları Google Play Hizmetleri Durduruldu hatası çözümü için cihazlarında ‘hard reset’ olarak belirtilen köklü bir fabrika ayarlarına dönüş gerçekleştirmesi gerekir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından cihaz kapatılıp, tekrar açıldığında sorun çözülmüş olur. Ancak bazı kullanıcılar bu yöntemi uygulamasına rağmen sorun için çözüm oluşturamayabiliyor. Ayrıca bu yöntemde cihazda bulunan tüm veriler silineceğinden yedek alınması gerekir. Bu durumda ise kullanabilecekleri 3 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler;

İlk Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası çözümü yönteminde kullanıcıların akıllı cep telefonlarının ayarlar menüsü altındaki ‘Uygulamalar’ kısmına giriş yapması ve buradaki ekranın sağ üst köşesindeki üst üste üç noktaya basması gerekir. Bu aşamada Uygulama Tercilerini Sıfırla seçeneğini tıklayarak, çıkan pencerede ‘Sıfırla’ seçeneğine bastıktan sonra, cihazı yeniden başlatmalıdır. Bu işlem ile veriler silinebilir.

İkinci Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası çözümü yönteminde ise kullanıcılar yine akıllı cihazlarının ayarlar menüsü altında yer alan ‘Uygulamalar’ sayfasındaki ‘Google Play Hizmetleri’ uygulamasına giriş yaparak, üzerinde yer alan güncellemeleri kaldırması ve ardından verileri ve ön belleğini temizlemesi gerekir. Bu işlem ile birlikte telefon yeniden başlatılır.

Üçüncü Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası çözümü yönteminde ise kullanıcıların internet üzerinden yeni bir Google Play Hizmetleri apk’si bularak, eskisini kaldırıp, yenisinin kurulumunu gerçekleştirmesi gerekir. Bu şekilde etkin bir çözüm sağlayarak, cihazdaki sorunun giderilebilmesi sağlanabilmektedir.

Şeklindedir. Bu genel kapsamdaki 4 farklı yöntemden herhangi birisini kullanarak son derece pratik bir şekilde Google Play Hizmetleri Durduruldu hatası çözümü sağlayarak, cihazlarında son derece yüksek verimlilikte bir kullanım işlemini gerçekleştirebilme şansına sahip olabilmektedir. Böylelikle çok daha stabil performanslı bir kullanım işlemini gerçekleştirerek, her zaman tüm uygulamaları en etkin biçimde kullanma deneyimine ulaşabilme şansı yakalıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*