Koltuk Altı Kararması Nedenleri, Tedavisi Nasıl Olur?

Cilt sorunları hem oluşturdukları şikayetler hem de yarattıkları ciltteki görsel sorunlar nedeni ile herkes için en önemli problemler arasında yer alır. Pek çok farklı türde ortaya çıkabilen cilt sorunlarından birisi de özellikle genel olarak yaz aylarında görülmekte olunan koltuk altı kararması problemidir. Özellikle de yaz aylarında kısa kollu kıyafetler ile birlikte daha fazla ön planda kalan koltuk altlarında meydana gelecek bir kararma problemi son derece ciddi bir estetik probleme neden olmaktadır. Koltuk altı kararması problemi herkeste ortaya çıkabilecek bir sağlık sorunu olsa da özellikle esmer tenli kişilerde çok daha yoğun olarak görülmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalara göre koltuk altında kararması sorununun meydana gelmesine neden olabilecek birden fazla etken bulunmaktadır.

Koltuk Altı Kararması Sebepleri

Estetik açıdan hoş olmayan bir görsellik ortaya çıkartabilmekte olan koltuk altı kararması şikayetleri ile karşı karşıya kalan kişilerde bu durumun ortaya çıkışı noktasında pek çok farklı etken söz konusu olabilir. Özellikle de günlük yaşantı içerisinde çok sık meydana gelen durumlar olan;

 • Aşırı terleme,
 • Deodorant kullanımı,
 • Epilasyon kremleri,
 • Jilet kullanımı,

Gibi pek çok etken koltuk altı kararması nedenleri arasında yer alır. Yani cilt bakımı ve kişisel bakım uygulamaları ile ortaya çıkan etkiler sonucunda da koltuk altında kararma meydana gelebilmesi mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte koltuk altı kararması sorununun meydana gelmesi noktasında;

 • Genetik faktörler,
 • Obezite,
 • Sigara,
 • Diyabet,
 • Doğum kontrol hap kullanımı,

Gibi etkenlerde son derece etkili olabilmektedir. Bu gibi etkenlerin çok yaygın olarak görülebiliyor olması çerçevesinde de günümüzde koltuk altı kararması gibi bir cilt problemi modern toplumlarda oldukça yüksek oranlarda görülebilmektedir.

Koltuk Altı Kararması Tedavisi

Günümüz modern yüzyıl teknolojisine rağmen sağlık ve cilt bakımı gibi alanlarda doğallıktan uzaklaşılmaması çok önemlidir. Bu çerçevede de cilt sorunlarına karşı tedavi amacı ile de her türlü soruna yönelik olarak çözümler oluşturabilme potansiyeli taşıyan doğadan faydalanılması tavsiye edilmektedir. Koltuk altı kararması tedavisi içinde kolay bir şekilde kullanılabilecek ve uygulanabilecek çeşitli doğal tedavi ürün ve yöntemleri bulunuyor. Bu şekilde doğal koltuk altı kararması tedavisi için uygulanabilecek ve kullanılabilecek yöntemler arasında;

 • Karbonat; Koltuk altı kararmasının tedavisinde en etkili üründür. Deodorant gibi ürünlerin oluşturabileceği etkileri ortadan kaldırabilmek amacı ile koltuk altlarının karbonat ile hafif şekilde fırçalanması tavsiye edilir.
 • Patates; Günümüzde belirlenmiş olan en doğal beyazlatıcı besin olan patatesin de koltuk altı kararması doğal tedavisi için kullanımı gerçekleştirilebilmektedir. İnce dilim haline getirilmiş olan patatesin, koltuk altına 10 dakika kadar süreyle ovma tekniğiyle sürülmesi gerekir. İşlemin ardından koltuk altı iyice yıkanmasıyla doğal bir tedavi sağlanabilir.
 • Limon; Doğal bir beyazlatıcı olarak kullanılabilecek ürünlerden birisi de limondur. Son derece etkili bir beyazlatıcı, antiseptik ve antibakteriyel etkiye sahip olan limonun koltuk altı kararması problemine karşı kullanımı sırasında hassas cilde sahip olan kişilerin dikkatli olması çok önemlidir. Limonun beyazlatıcı etkisi sayesinde koltuk altında meydana gelen kararma problemlerini çok kısa zaman dilimleri içerisinde tedavi edebilmek mümkün oluyor.

Gibi birkaç farklı besin ve ürünün kullanımını gerçekleştirerek, koltuk altı kararması şikayetlerini tamamen tedavi edebilmek mümkündür. Ancak bu gibi ürünlerin başta hassas ciltler olmak üzere tüm cilt tiplerine göre oluşturabilecekleri yan etkiler, yani olumsuz etkiler konusunda dikkatli olunması gerekir. Aksi halde kararma sorununu tedavi ederken, ciltte ciddi tahriş ve tahribata neden olunabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*