Instagram Harf Arama Geçmişini Silme

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan İnstagram, getirdiği yeni güncellemeleri ve çok daha fazlasıyla kullanıcılarına daha interaktif ve daha yüksek etkileşim potansiyelli bir sosyal medya kullanım deneyimi sunuyor. Anlık özel sohbet, fotoğraf ve video paylaşımı, günlük hikaye yani İnstagram Story paylaşımları gibi çok geniş özellikli bir sosyal medya platformu olan İnstagram, kullanıcılarına daha iyi hizmet sunabilmek amacı ile veri ve çerez yönetimini en aktif şekilde kullanan platformlardan da birisi konumunda bulunuyor. Kullanıcılar, İnstagram’ da yer alan arama kısmında yapmış oldukları aramalar dahilinde daha sonraki aramalarında bu yapmış oldukları aramaların ilk hafini arama bölümüne yazdıklarında alternatif olarak aramalara ilişkin önerileri görebiliyor. Bu çoğu zaman İnstagram kullanıcıları için avantajlı ve pratik bir özellik niteliği teşkil ediyor olsa da bazı kullanıcılar bu durumda pek de memnun kalmıyor. Bu sebeple de İnstagram harf arama geçmişini silme konusunda çeşitli yöntemler deniyor.

İnstagram Harf Arama Geçmişi Nedir?

İnstagram harf arama geçmişi, tüm diğer dijital platformlarda olduğu gibi İnstagram’ ın kullanıcıların yapmış oldukları aramaları kayıt altına alarak, sonraki aramalarında yazdıkları harf üzerine bu önceki arama kayıtlarından uygun olanları seçenek olarak sunuyor. Böylelikle daha önce aradığı bir hesaba ya da sonuca ulaşmak isteyen kullanıcılar sadece ilk harfini yazdığında bu seçeneğe ulaşabilme şansına sahip olabiliyor. Yani İnstagram kullanıcıları misal olarak daha önce İnstagram arama bölümünde ‘Ali’ şeklinde bir arama yapmışlar ise bir sonraki arama işlemlerinde arama bölümüne ‘A’ harfini yazmaları halinde seçenekler içerisinde daha önceki arama kaydından gelecek ‘Ali’ seçeneği de alternatif aktif sonuç olarak sunulur. Böylelikle hem daha önce yapmış olduğu aramayla ulaşmış olduğu sonuçları görebilmiş olacak hem de bu sonuçlara daha hızlı şekilde kolayca ulaşabilme şansına sahip olabilecektir. Genel olarak işlem kolaylığı sağlıyor olsa da İnstagram’ ı bu harf arama geçmişi özelliği bazı kullanıcılar açısından pek de uygun olmayabiliyor. İşte bu noktada İnstagram harf arama geçmişini silme özelliği kullanılabilmektedir.

İnstagram Harf Arama Geçmişini Silme Nasıl Yapılır?

Kullanıcılar İnstagram harf arama geçmişini silme işlemini çok kolay bir şekilde yapabilmektedir. Bu noktada ilgili harf için yeni aramalar yapılması tavsiye edilir. Bu şekilde daha önceki aramalar daha altta kalacağı için görünmeyecektir. Bunun dışında kullanıcılar İnstagram arama geçmişi silme işlemini de gerçekleştirerek, bu konuya somut ve net bir sonuç oluşturabilmektedir. Bunun için kullanıcıların öncelikli olarak mobil ya da web İnstagram platformu üzerinden İnstagram hesaplarına giriş yapmaları gerekmektedir. Bu giriş işlemlerinin ardından kullanıcılar daha sonra sağ üst kısımda yer alan seçeneklere giriş yaparak, burada arama geçmişini sil seçeneğine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde birkaç saniye içerisinde arama geçmişini tamamen silebilme şansına sahip olunabilmektedir. Ancak bazı İnstagram kullanıcıları açısından bu durum kesin çözüm sağlamayabiliyor. Çünkü bazı kullanıcıların hesaplarında bu arama geçmişini silmelerine rağmen İnstagram arama bölümünde harfi yazınca, çıkması istenmeyen sonuç seçeneklerinin yeniden çıkmaya başlaması gibi bir durum ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu çerçevede de tüm bu silme işlemlerini tamamlamanın ardından İnstagram kullanıcıları uygulamadan çıkıp, çıkış sırasında da bilgilerimi hatırla seçeneğini mobil uygulama üzerinde kaldırmalıdır. Daha sonra ayarlar sayfasındaki uygulamalar bölümünde yer alan İnstagram uygulama sayfasına girilmelidir. Bu sayfa içerisinde yer alan ‘Önbelleği temizle’ ve ‘Geçmişi Temizle’ seçeneklerini kullanarak, tam bir temizlik yapılmalıdır. Bu şekilde son derece etkili ve kalıcı bir temizleme gerçekleştirebilirsiniz ki bu aşamada uygulamayı tamamen kaldırıp, tekrar kurma işleminin yapılması da tavsiye edilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*