Gül Hastalığı, Gül Hastalığı Sebepleri ve Tedavisi

Tıp literatüründe ‘Rosecea’ olarak da adlandırılan gül hastalığı, son derece ciddi etkileri bulunan bir sağlık problemidir. Doğrudan cilt yüzeyinde kendisini gösteriyor olması sayesinde belirtileri fazlasıyla belirleyici niteliklidir. Temel olarak gül hastalığına yakalanan kişilerin ciltlerinin yüzeyinde sıcaklık artışı ve kızarıklık semptomları meydana gelmektedir. Özellikle de yüz genelinde belirli noktalarda kızarma ve sıcaklık artışına bağlı olarak damarların daha belirgin bir duruma gelmesi ve deri yüzeyinde çok daha ciddi seviyede bir hassasiyet meydana gelebilmektedir.

Genel olarak bahar aylarının gelmesi ile birlikte toplum genelinde görülme sıklığı artış göstermekte olan gül hastalığı, her ne kadar cilt yüzeyinde doğrudan gözlemlenir şekilde semptomlar ortaya koyuyor olması nedeni ile endişe oluşturucu bir rahatsızlık olsa da kişilerin gül hastalığı nedeniyle çok fazla endişeye kapılmalarına gerek bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise yapılan bilimsel araştırmalara göre gül hastalığının bulaşıcı nitelikli bir etkisi bulunmadığından kesinlikle birisinde olduğunda çevresinde bulunan kişilerde de ortaya çıkacağı yönünde bir anlayış bulunmamaktadır. Yani bahar aylarının gelmesi ile birlikte gül hastalığına karşı daha fazla önlem almaya çalışılması doğrudan bir etki oluşturmamaktadır.

Gül Hastalığı Sebepleri Nelerdir?

Günümüz modern yüzyıl tıp teknolojisinin hızlı gelişimi ile birlikte gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda gül hastalığı nedenleri olarak sunulabilecek belirli bir somut veri bulunmamaktadır. Bu durumda günümüzde gül hastalığının nedenlerinin tam olarak bilinmemesine neden olmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar çeşitli ipuçları vermektedir. Buna göre de günümüzde tıp dünyasında gül hastalığı nedenleri arasında kalıtsal etkenler ve alerjik reaksiyonlar ağırlıklı olarak öne çıkmaktadır. Bu verilerin haricinde gül hastalığının semptomlarının çok daha ileri seviyede olması noktasında çok aşırı sıcak alan ve mekanlarda bulunmasının doğrudan etkilerinin bulunduğu belirlenmiştir.

Gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda gül hastalığı nedenleri arasında ağırlıklı olarak öne çıkan genetik etkenler gül hastalığına yakalanma riskinde 40% oranında bir artışa neden olmaktadır. Bunun dışında yüzde çok aşırı düzeyde güneş ışığının doğrudan alınmasının da gül hastalığının ortaya çıkışı noktasında etkili olduğu düşülmektedir. Bu neden ile de uzmanlar güneş ışınlarına karşı cildin daha iyi bir şekilde korunmasına dikkat edilmesi noktasında uyarıyor. Bağışıklık sisteminin zayıf duruma düşmesi de gül hastalığının ortaya çıkışı açısından ciddi bir yatkınlığın söz konusu olmasına neden olabilmektedir. Gül hastalığına ilişkin olarak yapılan araştırmalar aynı zamanda da ortaya çıkış nedenlerinden birisi olarak psikolojik faktörler gösterilmektedir. Yoğun stres ve üzülme nedeni ile gül hastalığının ortaya çıkışı söz konusu olabilmektedir.

Gül Hastalığı için Doğal Tedavi

Günümüzde toplum özellikle bahar aylarında son derece yüksek oranlarda görülebilen gül hastalığına ne iyi gelir sorusu en fazla merak edilen konulardan birisidir. Özellikle de gül hastalığının tedavisinde de tıpkı diğer cilt problemleri ve sağlık sorunlarında olduğu gibi doğal tedavi çözümü arayanlar için eşsiz seçenekler tercih edenler için kullanabilecekleri farklı çözümler sağlanıyor. Buna göre günümüzde gül hastalığının oluşturduğu şikayetlerden etkili bir şekilde doğal yöntemler ile kurtulmak isteyenler için;

  • Papatya,
  • Elma sirkesi,
  • Meyan kökü,
  • Yeşil çay,
  • Lavanta yağı,
  • Salatalık,
  • Aloe vera,
  • Zerdeçal,

Gibi bitki ve doğal besinlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu ürünlerin düzenli ve doğru yöntemler ile kullanılması durumunda gül hastalığının etkilerini ortadan kaldırabilmek ve önemli oranda iyileşme sağlanabilmesi de mümkün olabilmektedir. Özellikle de tamamen doğal bir tedavi uygulaması sayesinde vücutta herhangi bir yan etkinin söz konusu olmaması sağlanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*