Ağ ( SSID ) Adı Nasıl Değişir?

Teknolojik yenilikler, internet kullanımının her geçen gün büyük bir hız ile artış göstermesine neden oluyor. Özellikle de dünyanın her yerinde insanların bilgiye kolayca ulaşabilmelerine ve anlık haberleşme sağlayabilmelerine yardımcı olan modern yüzyıl teknolojisi farklı özellikleri ile de pek çok önemli konuda etkin çözümler sunuyor. Teknolojik gelişmelerin tüm hızıyla sürüyor olması ile her gün yeni bir teknolojinin hayatımızda kendisine yer edinmesi internet kullanım oranlarının büyük bir hızla artış göstermesine neden oluyor. Dünyanın her yerinde son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılmakta olunan internet konusunda ağ yapısı önem taşıyor. Ağ adı nasıl değiştirilir konusu da en fazla merak edilen konulardan birisi konumunda bulunuyor.

Özellikle de gelişen teknoloji ile birlikte hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda kablosuz bağlantı gerçekleştirebilme şansına sahip olunabiliyor. Herhangi bir kablosuz internet yayını yani ağı oluşturan bir modeme bağlanarak, yüksek hızda internet kullanımını gerçekleştirebilme şansına sahip olunabiliyor. İşte bu noktada internetin kişiselleştirilebilir teknolojik özellikleri devreye giriyor. Özellikle de kullanıcılar mevcut modem kablosuz ağ adını diledikleri şekillerde değiştirerek, çok daha özel bir kullanım deneyimi sağlayabiliyor.

Ağ Adı Neden Değiştirilir?

Kablosuz bağlantılara ilişkin olarak ağ adının değiştirilmesi pek çok farklı nedenle gerçekleştirilebilir. Günümüzde kullanıcılar bireysel olarak kendi zevk ve isteklerini yansıtabilmesi amacıyla kablosuz ağ adı değiştirme yapabiliyor. Bunun dışında ticari işletmeler tarafından kendi marka ve ticari değerlerini yansıtacak bir isim kullanımının gerçekleştirilmesi amacı ile kablosuz ağ adı değiştirilebiliyor. Kablosuz ağ adının değiştirilmesinin internet güvenliği yönünden de çok önemli etkileri bulunuyor.

Ağ Adı Nasıl Değiştirilir?

Mobil ya da kablosuz bağlantı ile modeme bağlanmak isteyen kullanıcıların modemi bulabilecekleri ağ adını daha kişisellşeştirilmiş bir yapıya büründürmek isteyenler bunu yalnızda modem arayüzü üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Kullanıcıların bu değiştirme işlemini gerçekleştirebilmeleri için öncelikli olarak modem arayüzüne giriş yapmaları gerekiyor.

Modem arayüzüne giriş yapabilmek için 192.168.1.1 ya da 192.168.2.1 IP adreslerinden birisini kullanarak internet tarayıcısından modem arayüzüne ulaşabiliyor. Farklı bir IP adresi varsa kullanıcılar sırasıyla başlat/çalıştır/cmd/ipconfig girişi yaparak da kolay bir şekilde modem IP adresini güncel olarak öğrenebiliyor. Daha sonra modem arayüzünde kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi ile giriş yapılması gerekiyor. Bunun için daha önceden belirlenmiş olan bir kullanıcı adı ve şifresi varsa onların girilmesi gerekiyor. Eğer yoksa ya modemin üzerinde ya da kullanma kılavuzunda mevcut fabrika çıkışlı modem arayüz kullanıcı adı ve şifresi öğrenilebilir. Burada da bulunmuyor ise genellikle standart olduğundan internet üzerinde modem marka ve modeline göre farklı kullanıcı adı ve şifre varyoslarından bulunabilir.

Modem arayüzüne girilmesinden sonra ağ adı değiştirme işlemleri için kablosuz bağlantı bölümüne giriş yapılması gerekiyor. Daha sonra kablosuz ağ anahtarı kısmında yer alan kablosuz ağ adı (SSID) yazan yere isteğe göre bir ağ adı yazılarak, kaydedilebilir. Böylelikle her zaman mobil ve kablosuz kullanımlarda ağ adı olarak burada verilen isim görülecektir. Söz konusu kategori isimleri modemin marka ve modeline göre değişkenlik gösterebildiğine dikkat edilmesi ve kablosuz özelliğini yansıtacak diğer alternatif kategori isimleri üzerinden de aynı noktaya ulaşılarak, ağ adı değiştirme işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır.

Son derece kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilen işlem sayesinde artık internete modeminizden bağlantı yapmak isteyen kullanıcıların sizin özel olarak belirlemiş olduğunuz ağ adını görerek, buradan bağlantılarını gerçekleştirebilmeleri sağlanabilmektedir. Böylelikle çok daha özel bir internet deneyimi oluşturulabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*