ARAÇ BORÇ SORGULAMA

Yalnızlık, çoklarımız tarafından tercih edilen bir durum değildir. Bunun sebebi; belki de yalnızlıktan sıkılmamızdan kaynaklanıyor. Bu yüzden sosyalleşme ihtiyacı hissederiz. Bu sosyalleşme ihtiyacımızı gidermek için de okuldaysak okuldan, mahalledeysek mahalleden, spordan ve daha bir çok yerden arkadaş ediniriz. Toplum bilinci bu noktadan hareketle gelişmektedir. Kimi zaman ortak menfaat sağlamak amacıyla insanlar bir araya gelirler. Kimi zaman ise asırlardan beri süregelen birlikte yaşama kültüründen ötürü bir aradadırlar.

Bir yerde kimin konuşacağı daha da önemlisi kimin sözünün dinleneceği konusu oldukça önem taşır. Çünkü, sözü dinlenecek olan bireyin konuşmaları, emir ve talimatları doğrultusunda içerisinde bulunduğu grup yönlenecektir. Haliyle de birtakım sorunlar meydana gelecektir. Kimisi konuşanın sözlerini dikkate almayabilir, kimisi ise dikkate alacağını belirtir fakat aksi yönde uygulamalara, davranışlara başvurur. Bunun doğal bir sonucu olarak da bu grupta kaos ve kargaşa hali kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır. İşte devletler ve devlet üstü yapılar toplumun huzur ve refahını sağlamak, bireyler arasındaki çatışmaları önlemek ve bireylerin menfaatlerini korumak amacıyla birtakım kurallar oluştururlar. Bahsi geçen kurallar; yasalardan ibarettir. Yasaların caydırıcı olması için bir işlenen her suç karşılığında belirli bir yaptırım uygulanır. Yani kanunlar, emirler(olumlu-olumsuz) içerir. Emirin karşılığı olarak da(yani yapılması veya yapılmaması durumunda) bir ceza öngörülür. Bahsi geçen kanunlar her alanı düzenlemektedirler.

ARAÇ BORCU SORGUSU NERDEN YAPILIR?

Ulaşım hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumdadır. Durum böyle olunca da araçların önemi ortaya çıkmaktadır. Yukarıda yasalardan bahsedilmişti. Yasalar her alanı düzenlerler. Araçlarla ilgili olarak da bütün düzenlemeler Karayolları Trafik Kanunu ile düzenlenmiştir. Bu kanuna göre; birisine çarpmanın cezası, ehliyet bulundurmamanın cezası ya da park izni olmayan bir yere aracın park edilmesi durumunda ödenmesi gereken cezalar gösterilmiştir. Araç Borcu Sorgulaması dediğimizde aklımıza ilk olarak trafikte kesilen cezalar aklımıza gelmektedir. Trafik memurları durum ve halin gerektirdiği durumlarda trafik cezası kesmektedirler ya da aracı çektirmektedirler. Kesilen cezayı ödemek için Araç Borcu Sorgulaması yapmalıyız. Araç Borcu Sorgulaması yapılmaksızın aracımıza kesilen ceza miktarını, cezanın ne zaman kesildiğini, cezanın nerede kesildiğini veya ceza kesilmesinin sebebini öğrenemeyiz. İşte bahsi geçen bilgilere ulaşabilmek için Araç Borcu Sorgulaması yapmamız gerekiyor. Araç Borcu Sorgulama işlemini e-devlet üzerinden veya PTT üzerinden ve hatta SMS ile sorgulama imkanına sahibiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*