SSK(SOSYAL SİGORTALAR KURUMU) SORGULAMA

“Emek vermeden ekmek olmaz.” diye boşuna dememişler atalarımız. Bu atasözünün temelde çağrıştırdıkları şunlardır; belirli bir menfaat sağlamak ancak ve ancak bir iş yapılması ile olanaklıdır. Çalışmanın önemi atasözlerimize bu ve daha bir çok benzer şekilde yansımıştır. Toplumumuzda çalışmak o kadar benimsenmiş bir fiildir ki, kız istemeye gidince kız tarafı erkek tarafına şu soruyu sormadan edemez; oğlumuz ne iş yapıyor acaba? Çalışma işini epey içselleştirmiş bir durumdayız. Bir nevi kız alabilmenin ön şartıdır da diyebiliriz. Ya da daha yerleşik bir tabirle günlük konuşmalarımızda şu ifadeyle de çok sık karşılaşırız; eee, işler nasıl gidiyor? Kısacası çalışmak hayatımızın vazgeçilmez bir eylemi haline gelmiştir.

“Gençlikte taş taşı, ihtiyarlıkta ye aşı. “ vecizesiyle atalar bizlere şunu ifade etmeye çalışmaktadırlar; yaşlıyken oturmaya hak edecek, çalışmayı gerektirmeyecek ve rahat ettirecek bir işte çalış. Bunu ifade etmektedir. İşin bu kısmında da aklımıza emeklilik gelmektedir. Emeklilik; belirli bir süre bir işte çalıştıktan sonra edinilen primler sayesinde belirli bir yaşa gelince her ay para kazanmayı ifade eden bir müessesedir. Emeklilik deyince aklımıza gelen temel kavramlar; yaş sınırı, sigorta girişi, hizmet dökümü, doldurulan prim vs. Bu kısımda da sigorta kavramı önem arz etmektedir. Sigorta demek çalışmamızın karşılığı olan primlerle geçinebilme imkanı demektir. Hal böyle olunca da SSK Sorgusu geliyor aklımıza doğal olarak. SSK, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir devlet kurumudur.

SSK SORGULAMASI NEDİR, NASIL YAPILIR?

SSK Sorgulaması, en basit tanımıyla şudur: Çalışırken bizlere yatırılan sigorta primlerinin sorgulandığı sistemin adıdır. SSK Sorgulaması, hızla gelişen teknoloji ile birlikte internet ortamı üzerinden sorgulanabilmektedir. SSK Sorgulama hizmeti günümüzde manuel olarak çok nadir yapılmaktadır. SGK’a gidip orda sıra beklemeyi kimse istemez sanırım. Bu yüzden internet ortamı kullanılmaktadır. SSK Sorgulaması, e-devlet hizmeti üzerinden yapılmaktadır. Bireyler istedikleri an SSK Sorgulaması aracılığıyla gerekli bilgilerini e-devlet sistemine girerek sorgulamayı yapabilmektedirler. Böylece basit bir şekilde ve zaman kaybetmeden SSK Sorgulama hizmeti sayesinde hizmet dökümlerini kontrol edebilirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*