TC KİMLİK NO SORGULAMA

Uluslararası anlamda oluşumlar deyince aklımıza ulus üstü yapılar(Avrupa Birliği, NATO vs.) gelse de uluslarası hukukun en önemli süjesi devlettir. Devlet tanımlaması yapılırken bazı unsurlar belirtilir, daha sonrasında da bu unsurlar üzerine daha başka şeyler eklenmektedir. Temel olarak devletin unsurları şunlardır: Teşkilatlanma, Millet Unsuru ve Üzerinde Hakimiyet Kurulmuş Belirli Bir Alan. Sayılan üç unsur olmaksızın devlet olmaz. Başka bir yapı olabilir fakat devlet olmaz. Millet unsuru bizim çıkış noktamız olacaktır. Millet kavramı bizlere; belirli bir insan topluluğunu, halkı, atalardan beri bir arada yaşayan bireyleri ve daha birçok kavramı çağrıştırmaktadır. En geniş anlamıyla millet kavramı, insan topluluğunu ifade eder. İnsan topluluğu demek nüfus demektir.

Nüfus, geçmişten bu yana ülkeler için bir güç olarak görülmüştür. Nüfus Planlaması, Nüfus Sayımı, Nüfus Piramitleri gibi daha birçok kavramı işitmişizdir. Bunun temel sebebi şudur; nüfus önemlidir. Örneğin, evde kimlerin yaşadığını biliriz. Ülkeyi de büyük bir eve benzettiğimiz zaman içinde kimlerin ve ne kadar kişinin yaşadığını bilmek isteriz. Geçmişten günümüze kadar baktığımız zaman ülke içerisindeki sayısal değişimler(nüfus anlamındaki) kayıt altına alınmıştır. Bu işlem düzenli aralıklarla yapılan nüfus sayımlarıyla mümkün hale gelmiştir. Nüfus sayımlarının amacı; ülke içerisindeki yaşayan kişi sayısını tespit etmenin yanı sıra, yaş gruplarını belirlemek, okur-yazar oranını belirlemek, eğitim seviyesini belirlemek, kadın-erkek nüfus oranını belirlemek gibi daha birçok amacı vardır. Bireylere nüfus kimliği verilmektedir. Nüfus kimliklerini birbirinden ayıran isimler gibi üzerlerinde yazılı olan on bir haneli bir sayı vardır. Bu belirtilen sayıya Türkiye Cumhuriyeti(T.C) Kimlik Numarası denilmektedir. Nüfus artmasıyla beraber bu sayı geliştirilmiş ve günümüze değin ulaşmıştır. TC Kimlik Numaramızı sorgulama, doğrulama gibi durumlarda Nüfus Müdürlüğü’ne veya TC Kimlik No Sorgulama ekranına gitmemiz gerekmektedir.

TC KİMLİK NO SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Bazı durumlarda TC Kimlik Numaramızı doğrulamamız ya da yabancı uyruklunun uyruğunu sorgulamamız gerekebilir. Böyle durumlarda TC Kimlik No Sorgulama hizmeti akla gelmektedir. TC Kimlik No Sorgulama Hizmeti, manuel olarak Nüfus Müdürlüğünce yerine getirilebilmektedir. Fakat gelişen teknolojiyle birlikte internet ortamında Nüfus Ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü(NVİ) tarafından TC Kimlik No Sorgulama hizmeti verilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*