YARGITAY DOSYA SORGULAMA

İhtiyaçlar sınırsız şekilde denebilecek kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. İhtiyaçları kategorize etmek gerekirse eğer; temel ihtiyaçlar ve diğer ihtiyaçlar olmak üzere en geniş anlamda kategorize edebiliriz. Temel ihtiyaçlar denilince aklımıza ilk gelen belli başlı ihtiyaçlar şunlardır: Yemek yeme ihtiyacı, barınma ihtiyacı, sağlık ihtiyacı, adalet ihtiyacı, eğitim ihtiyacı ve diğer fizyolojik ihtiyaçlar. Temel ihtiyaçlardan başka diğer ihtiyaçlara da gereksinim duyarız. Bunlara örnek olarak: Sevilmek ihtiyacı , toplum nezdinde kabul görmek ihtiyacı, saygı duyulmak ihtiyacı, aidiyet ihtiyacı, ve daha birçok şeyi burada sayabiliriz.

Temel ihtiyaçlar çok basit bir şekilde yemek yemek ve barınmak olarak aklımıza gelse de bazı birtakım ihtiyaçlar vardır ki bunlar olmaksızın yemek yemenin ya da barınmanın güvencesi ortadan yok olup gitmektedir. Hiç şüphesiz bu ihtiyaçlardan biri ve belki de en önemlilerinden bir tanesi de bireylerin haklarının korunmasını isteme hakkıdır. Bu hakkın tanınması ve kanunlar ve diğer mevzuat hükümleri çerçevesinde ele alınabilmesi de hukuka ve adalete bağlıdır. Bireyler bu haklarının korunmasını devletten yetkili ve görevli mahkemeler aracılığıyla koruma talep edebilmektedirler. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu gelişmeler adalet ve hukuka da yansımıştır. Bu yansımalardan belki de en önemlisi e-devlet üzerinden yapılan işlemlerdir.

Yargıtay Dosya Sorgulama Veri Tabanı

Günümüz teknolojisine baktığımızda bireyler artık bizzat mahkemeye gidip dosya sorgulaması yapmak yerine e-devlet üzerinden bu işlemleri halledebilmektedirler. Bu hizmetlerden en önemli olanlarından bir tanesi de Yargıtay Dosya Sorgulama hizmetidir. Yargıtay Dosya Sorgulama hizmeti aracılığıyla mahkemeye başvurmaksızın dosyamızı takip edebilir ve gerekli bilgiye ulaşabiliriz. Yargıtay Dosya Sorgulama hizmeti Yargıtay’ın resmi web sitesi üzerinden kullanılabileceği gibi e-devlet üzerinden de kullanılabilmektedir. Yargıtay Dosya Sorgulama hizmeti aracılığıyla Yargıtay’a intikal etmiş olan mahkeme dosyamızla ilgili olarak; içeriğini öğrenebilir, tebligat tarihini öğrenebilir, Yargıtay’da kimlerin karar verdiğini inceleyebilir dahası duruşma tarihini vs. Diğer bilgileri öğrenebiliriz. Yargıtay Dosya Sorgulama hizmeti sayesinde manuel işlemler yerine son derece teknolojik olan internet kullanılmaktadır. Böylece zaman kaybı yaşama gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bilgiye ulaşmak daha hızlı olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kırtasiyeciliğin önüne de geçilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*