Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi notu orta riski olanlar, bazı bankalardan kredi kullanabilme olanağı yakalayabilmektedir.

Yılsonunda bütçelerini toparlayacak bankaların, bazıları; orta riskli ve az riskli puana sahip müşterilerine daha kolay kredi verdikleri görülebilmektedir. Kredi puanı riskli seyredenler ise; hemen hemen hiçbir bankadan kredi alma imkânı bulamamaktadır. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankaların, genellikle yeni kurulan ve müşteri portföyünü genişletmeyi hedefleyen bankalar oldukları görülmektedir. Tabi bu bankalar bile yüksek riskli kişilere kredi vermemektedir. Bu kişilerin bir an önce kredi puanlarını olumsuz etkileyen faktörleri ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Bundan sonra kredi başvuruları olumlu sonuçlanmaktadır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenirim?

Herkesin bankalar tarafından ulaşılabilen, belirli bir kredi notu bulunmaktadır. Bu nota dileyen her kes erişebilmektedir. Kredi notunu öğrenebilmek için; ülkemizde hizmet veren bütün cep telefonu servis sağlayıcıları kullanılabilmektedir. Cep telefonu operatörleri üzerinden yollanan kısa mesaja cevap olarak gelen kredi notuna göre, kredi risk durumu öğrenilebilmektedir. Bu uygulamanın ücretsiz olmadığı, bütün operatörlerde aynı tarife üzerinden fiyatlandırıldığı görülmektedir. Kredi notunun ücretsiz olarak öğrenilebileceği her hangi bir yöntem bulunmamaktadır.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir mi?

Kredi notu belli bir seviyenin altında olan bütün müşteriler, yapacakları kredi başvurularından büyük ihtimalle olumsuz yanıt alacaktır. Bütün bankalar riskli gördükleri kişilere kredi vermeye çekinmektedir. Bu sebeple notu yükseltmekten başka yapacak bir şey kalmamaktadır. Kredi notu kredi kullanmaya yetmeyenler, öncelikle bu notu düşüren faktörleri ortadan kaldırmaları gerekmektedir. Bundan sonra, belli bir süre sonra yeniden kredi başvurusu yapmak gerekmektedir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Nasıl Başvuru Yapmalı?

Bankalardan kredi alabilmek için değerlendirmeye alınan kredi puanlarının, belli bir seviyede bulunması gerekmektedir. Bu puanın düşük olması durumunda, kredi alma imkânı bulunmadığı takdirde, öncelikle puanı yükseltecek faktörlerin oluşması sağlanmalıdır. Kredi puanı belli bir seviyeye yükseltildikten sonra kredi başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Aksi durumda yapılacak her kredi başvurusu, bu puanın daha da düşmesine sebep olabilmektedir. Kontrol edilen kredi puanı, kredi kullanabilecek seviyeye eriştiğinde, bankaların sunduğu kanallar kullanılarak kredi başvurusu yapılabilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*