Kredi Notuna Göre Kredi Fırsatı?

Kredi notu yüksek olanların; hem daha kolay kredi kullanabildikleri hem de daha cazip koşullarla işlem yapabildikleri görülmektedir.

Kredi notuna göre kredi fırsatı; hemen hemen bütün bankalarda bulunaktadır. Bu müşteri gurubunun risksiz gurupta olması sebebi ile bankaların daha cazip kredi faizi uyguladığı bilinmektedir. Bu sebeple kredi puanının düşürülmemeye özen gösterilmesi gereken en önemli değer olduğu görülmektedir. Kredi notuna göre kredi fırsatı sunan bankaların uyguladığı bu sistem sayesinde; borcuna sadık müşterilerin, daha az riskli olmaları sebebi ile bankalardan daha cazip şartlarda kredi alabildikleri görülmektedir. Kredi notu daha düşük olan kişiler ise, ilk gurupta bulunanlara oranla daha yüksek faiz oranı ile karşılaşmaktadır.

Kredi Faizleri Herkese Aynı mı Uygulanır?

Bankaların kredi faiz oranlarını belirlerken, çeşitli değişkenleri göz önünde bulundurduğu görülmektedir. Kimi bankalar kredi faizlerini belirlerken; müşteriye göre faiz oranı uygulaması gerçekleştirmektedir. Müşterinin bankada bulunan vadeli veya vadesiz hesap durumu, kullandığı eski kredilerin ve kredi kartlarının durumuna göre, farklı oranlarda kredi faizi uygulaması gerçekleştirilebilmektedir. Bu da müşteri banka ilişkisinin durumuna göre avantajlı kredi kullanım olanağı sunmaktadır.

Kredi Notu Yüksek Olana Düşük Faizle Kredi

Bankaların her müşteriye aynı oranda kredi faizi uygulamadığı görülebilmektedir. Son zamanlarsa bu uygulamayı gerçekleştiren bankaların sayısında büyük oranda artış gözlemlenmektedir. Bu sayede; kredi taksitlerini gününde ödeyen, kredi kartı borçlarını aksatmayan müşterilerin, daha cazip şartlarla kredi kullanabilme imkânı bulunduğu görülmektedir. Kredi notu yüksek olan kişilerin; daha düşük faizle kredi kullanabilmeleri, bankaların bu tüketici gurubunu en az riskli müşteri durumunda görmeleri sebebi ile olmaktadır.

Kredi Notu Düşük Olanlar Hangi Şartlarda Kredi Alabilir?

Kredi notu belli bir seviyenin altında olan herkes, bankalar tarafından riskli müşteri pozisyonunda bulunmaktadır. Çok riskli, riskli ve orta riskli müşteriler, kredi taleplerinde büyük ihtimalle olumsuz cevap almaktadır. Bu müşterilerin kredi puanlarını yeniden yükseltmeleri durumunda; kredi kullanım olanağı elde edebildikleri görülmektedir. Kullanılan kredilerin taksitleri ve kredi kartı borçları gününde ödenmesi durumunda, kredi notu belli bir süre sonra yükseleceğinden, yeniden kredi kullanabilme imkânı doğmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*