Taksitle Altın Nasıl Alınır?

Mevduat faizini en çok veren bankalar hangileridir? sorusuna cevap verebilmek adına, öncelikle mevduat hesabının ne anlama geldiğini bilmek ve mevduat faizinin ne işe yaradığını öğrenmek gereklidir.

Mevduat Hesabı, hali hazırda sahip olduğunuz nakit paranızı herhangi bir bankaya yatırarak, paranın bankada kaldığı süre boyunca katlanarak artmasını sağladığınız bir hesap çeşididir. Bu hesap çeşidi sayesinde, yastık altında biriktirmek yerine bir hesap açarak bankada biriktirdiğinzi paralar hem daha güvende olmakta, hem harcama riskinizi düşürmekte hem de bankada durdukça miktarı artmaktadır. Bankaların böyle bir hizmet sunmasının ana sebebi, finans ve ekonomi işlerini yaparken kullanması gereken sıcak paraya anlık olarak ulaşabilmek olup, bu hesap biçiminde müşteri ve banka arasında karşılıklı bir yarar  ilişkisi söz konudur.

Mevduat faizi, yatırıldığını paranın her bir lirası için bankanın, paranın bankada durduğu gün başına uygulayıp paranıza ekleyeceği miktarın oranıdır. Bu oran ne kadar yüksek olursa, bankaya yatırıp orada biriktirmeyi tercih ettiğiniz paranızda o kadar artış gözlemleme şansınız olur. Halk arasında vadeli hesap olarak da geçebilen bu hesap türü, birikimcilere avantajlı bir kapı açmaktadır.

Hangi Bankalar Daha Çok Mevduat Faizi Veriyor?

Elbette bankadan bankaya ve müşterinin bankaya yatırdığı ve veya yatırmak için söz verdiği miktara göre, miktara uygulanacak mevduat faizi de değişiyor. Bu gibi kobularda en net açık ve kesin cevabı alabilmek ve anlaşma yapabilmek adına ilgili bankanın herhangi bir şubesine gidip bireysel işlemler masasından sıra alarak, konu hakkında bankayla bizzat görüşmek en sağlıklı ve etkili yöntem olarak gösteriliyor. Yine de internet üzerinden araştırıldığında gerek bankaların resmi internet sitelerinin gerekse başka yan sitelerin içeriğinde bu tarz bilgiler mevcut. Yani internetten bankaların ayrı ayrı ne kadar mevduat faizi verdiğini öğrenmek imkansız değil.

Hangi bankaların daha çok mevduat faizi verdiğini öğrenmek için aşağıdaki listeye bir göz atmak yararlı olacaktır.

Odeabank Oksijen Hesap mevduat faiz oranı % 16,00

İng Bank e-Turuncu Hesap mevduat faiz oranı % 16,50

Akbank Mevduat Hesabı faiz oranı % 11,50

Finansbank Enpara mevduat faiz oranı % 16,25

Cepteteb Mevduat faiz oranı % 16,50

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*