Krediler

Bankalar tarafından sunulmakta olan en önemli hizmetlerden birisi de krediler olmaktadır. Kurumsal ya da bireysel olarak ihtiyaçlar doğrultusunda bu kredilere başvurmak mümkün oluyor.

Gün geçtikçe kendini bu alanda geliştiren bankalar çeşitli krediler ve kredi çeşitlerini müşterilerine sunuyor. Bankalar arasında yer alan rekabet durumundan dolayı bu alanda çok fazla hizmet seçeneği de sunuluyor. Bankaların sunduğu bu krediler sadece bireysel değildir, kurumsal kimliklere ve KOBİ’lerde bu kredilerden yararlanma hakkına sahiptir. Sunulan bu krediler ile kişilerin ihtiyaçlarının giderilmesi hedeflenmektedir.

Bankaların çeşitli türleri vardır. Bu türlerden dolayı çeşitli sınıflara ayrılırlar.  Bütün bankaların amacı aslında aynıdır. Çeşitli mevduatlar toplanarak bankalar tarafından ihtiyacı olan kişilere temin edilir. Bunun en iyi yolu ise krediler olmaktadır.

Kredi, ihtiyacı olan kişilere verilen bur hizmettir. Bu hizmet kapsamında bir ödeme planı hazırlanır ve bu doğrultuda düzenli ödeme şartı ile talep edilen para miktarı verilir. Krediler günümüzde sadece nakdi olarak değil gayri nakdi olarak da verilebilmektedir.

Bankalar genellikle krediyi güvendikleri müşterilerine sunar, ödeme gücü olmayan müşteriye kredi sunulmaz. Kişiler ya da kurumlar kredi alırken öncelikle gelir durumu ve kredi sicili incelenmektedir. Olumlu sonucu olan bireyler kredi hakkından yararlanabilmektedir. Bahsetmekte olduğumuz kredilerin birçok çeşidi bulunuyor. Bireyler bu çeşitler doğrultusunda kendine uygun olanı seçebilmektedir.

Kredi Çeşitleri Nelerdir?

Banka kredileri ülkemizde büyük bir öneme sahiptir. Aslında her bankanın kendine özel birçok kredi çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak bulunan kredileri ele alacak olursak bunlar şu şekildedir;

1.Farklı Niteliklere Sahip Krediler

Niteliklere göre krediler nakdi ve gayri nakdi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Krediler kendi özellikleri üzerine incelenerek ayrı sınıflara ayrılmaktadır. Gayri nakdi krediler, demek nakit kredi vermeyen ancak nakit yerine geçebilen bir banka hizmeti olmaktadır. Gayri nakdi krediler aslında nakdi krediler olmaktadır. Ancak nakit olarak kişiye değil ticaret yaptığı yere ödenmektedir. Bu krediler genellikle ticari amaçlarla hizmet vermektedir.

Nakdi krediler, nakit olarak verilen kredi türüdür. En çok verilen kredi türüdür. Bankacılıkta kullanılan bu yaygın kredi yöntemi sonucunda verilen kredinin geri ödemesi ise banka ile yapılan anlaşma sonucunda ortaya çıkan ödeme planına göre yapılmalıdır.

2.Vade Süresine Göre Krediler

Krediler vade sürelerine göre de sınıflara ayrılmaktadır. Bu vadeler üç şekildedir.

Kısa vadeli krediler, vade süresine göre alınan kredi türüdür. En az 1 yıldan az krediler kısa vadeli olmaktadır. Banka ile yaptırılan kredi anlaşmasında 1 yıl içerisinde geri ödenecek şekilde yapılmaktadır.

Orta vadeli krediler, bu kredi süresi ise bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Genel olarak ihtiyaç kredisi olarak karşımıza çıkan bir kredi çeşididir. Tanımlanan kredi vadesi genelde 1 ile 5 yıl arasında olmaktadır. Bazı bankalar 1 ile 10 yıl arasında da olabilmektedir. Ancak geri ödeme ise 1 ile 5 yıl arasında olmaktadır.

Uzun vadeli krediler, bankaların kredi süresi içinde 5 yıl ve üzeri vadeliler uzun vadeli kredi olarak adlandırılmaktadır.

3.Teminat Olarak Verilen Krediler

Bankalarda kredi verilirken kredi sicili oldukça önemli olmaktadır. Eğer kredi sicili olumlu olmazsa bu durumda kişinin kredi alabilmek için farklı teminatlar göstererek kredi alması durumudur.

Açık verilen krediler, bankalar tarafından güvenilen müşterilere verilmesi tercih edilen kredi türüdür. Yapılan sözleşme sonucunda bu kredi verilmektedir. Kişiler bütün varlığını aslında bu krediye teminat elde edilmektedir. Bunlardan dolayı da bu krediler açık verilen kredi olarak adlandırılmaktadır. Bu krediler kefil istemez.

Teminat Gösterilen Krediler, bu krediden yararlanmak isteyen kişilerin krediye temin olarak ev ya da başka bir mal varlığını teminat olarak göstermeniz gereklidir. Verilen mal teminatı sayesinde bankalar kendilerini güvenceye almaktadır.

4.İhtiyaca Göre Krediler

Bankalar tarafından en çok verilen krediler şüphesiz ihtiyaç kredileri olmaktadır. Bu alanda birçok ihtiyaç kredisi türü bulunmaktadır.

İhtiyaç kredisi, diğer adı ile tüketici kredisi olarak bilinmektedir. Her türlü nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bu kredi kullanılmaktadır. Maksimum olarak 36 ay bu kredi imkânını kullanmak mümkün. Bu krediyi alabilmek için kişilerin banka sicillerinin temiz olması gerekiyor. İhtiyaç kredisi alan kişilerin cayma hakkı da bulunmaktadır. Ancak cayma hakkı 14 gündür. İhtiyaç kredilerine en iyi örnek ise evlilik kredileri gibi çeşitler olmaktadır.

Taşıt kredisi, ticari araç ya da otomobil sahibi olmak isteyenler için ideal bir kredi çeşididir. Bu krediler ikinci el ya da sıfır araçlar için bu krediden yararlanabilmek mümkün. Ancak taşıt kredisi kullanacak kişiler için bazı şartlar söz konusudur. Bu şartlardan yararlanabilmek için alacağınız aracın 5 yaşından küçük olması gerekiyor.  Ödeme teminatı bulunan herkes bu kredi hakkından yararlanabilmektedir.

Taşıt kredisi kullanabilmek için birçok koşul bulunmaktadır. Seçtiğiniz araç bilgilerini de bankanıza sunarak bu taşıt kredisinden yararlanabilirsiniz. Taşıt kredilerinde vade durumu da ihmal edilmemelidir.

Konut kredisi, günümüzde ev fiyatları oldukça uçuktur.  Bundan dolayı da ortalama bir fiyat kazanan birinin ev sahibi olması oldukça zordur. Bundan dolayı da en iyi seçenekler konut kredileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen konut kredisi olmaktadır. Ev sahibi olmak ise oldukça zor bir işlem olduğu için bankalar müşterilerine çeşitli konut kredileri sunulmaktadır. Konut kredisi almak isteyen müşterileri banka çok yakından takibe almaktadır. Kredi için istenilen eve ipotek konulmaktadır. Böylece borç bitimine kadar bu ev teminat olarak benimsenir. Aslında konut kredisi birtakım teminat kredisi olarak da görülebilir.

Konut kredisinden yararlanabilmek için kişilerin kredi notunun temiz olması ve daha önce bankalar ile bir sorun yaşamamış olması gerekiyor.

Devlet destekli krediler, Devlet kredisi bağımsız bir kredi çeşididir. Devlet destekli kredilerin birçoğu bankalar aracılığıyla temin edilmektedir. Kredilerin birçoğu geri ödemeli bir kısmı ise hibe şeklinde yapılmaktadır. Kredi faizi ve diğer masraflar ise devlet üzerinden karşılaşmaktadır.

Ticari krediler, bankalar bireysel ve ticari olmak üzere 2 çeşit kredi sunmaktadır. Bankalar tarafından sunulan ticari krediler genellikle ticari kuruluşlar için verilen bir çeşit kredi olmaktadır. Bu kredi seçeneği sadece nakit olmak zorunda değildir. Nakit seçeneği yerine teminat mektubu, akreditif, aval ve yahut gayri nakdi olarak verilebilir.

Ticari kredi imkanından yararlanmak için kişilerin ticari faaliyet gerçekleştirmesi ve ticari belgelerinin bulunması yeterlidir. Bankalar bu krediyi verebilmek için öncelikle ticari faaliyet veren kuruluşun geçmiş ödemeleri gibi detayları inceler bunun sonucunda ise kredi için uygun ise krediyi onaylar. Ticari kredi başvurusu online şube üzerinden yapılabildiği gibi şubeye giderek de yapabilirsiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra banka sizlerin durumuna bakarak buna göre bir sonuç sunacaktır. Ticari kredi için banka sizlerden birtakım belgeler istemektedir.

İstenilen belgeler ise ticari kuruluşa ait an vergi levhası, ticari resmi vergiler ve imza sirküleri gibi belgeler olmaktadır. Gereken diğer belgeler ise kişisel belgeler olmaktadır. Ticari kuruluşun sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi gibi belgeler buna örnek verilebilir. Yukarıda bahsedilen kredileri hemen hemen her bankadan almak mümkündür. Kredi ihtiyacınız için gerekli tüm bilgileri müşteri temsilcilerinden alabilirsiniz.

4 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*